Wiadomości Ciechocinek

Zamknij

Dodaj komentarz

Czy wróci połączenie kolejowe na linii Toruń - Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek?

B.B 14:46, 22.06.2020 Aktualizacja: 01:20, 26.10.2025
5 Czy wróci połączenie kolejowe na linii Toruń - Ciechocinek?

Poseł Lewicy Robert Kwiatkowski wystosował list do marszałka Piotra Całbeckiego w sprawie reaktywowania połączenia kolejowego Toruń - Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek.

- Zarówno dla Torunia, jak i Ciechocinka turystyka jest kołem napędowym gospodarki obu tych miast - podkreśla poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. - W dobie epidemii, miasta - zwłaszcza takie, które mają zbieżne cele - powinny ze sobą współdziałać i pogłębiać współpracę. Takie współdziałanie Torunia i Ciechocinka może przynieść jedynie pozytywne i wymierne korzyści. Trzeba mieć jednak wspólny produkt turystyczny, a może być nią reaktywowane połączenie kolejowe Toruń - Ciechocinek. Co z tego będzie mieć Toruń i Ciechocinek? Dodatkowych turystów, którzy nie tylko zostaną w naszym regionie dłużej, ale jest szansa, że zostawią u nas więcej pieniędzy.

- Wspólna promocja tego projektu, np. pod hasłem „Toruń – Ciechocinek, wycieczka na długi weekend" niewątpliwie przyciągnęłaby nowych turystów oraz podniosła atrakcyjność wypoczynku sanatoryjnego w Ciechocinku - wskazuje Kwiatkowski. Reaktywacja linii kolejowej jest w gestii samorządu województwa. Dlatego też poseł swoje wystąpienie skierował do marszałka Piotra Całbeckiego i wyszedł z inicjatywą spotkania przedstawicieli władz samorządowych Ciechocinka, Aleksandrowa Kujawskiego i Torunia z marszałkiem. - Ożywienie turystyczne regionu w dobie pandemii koronawirusa, nie jest kwestią fanaberii, a dobrze rozumianą koniecznością - podkreśla poseł Lewicy.

Toruń dnia 19 czerwca 2020

 Szanowny Pan

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa

Kujawsko-pomorskiego

Pl. Teatralny 2

87-100 Toruń

 W związku z szeregiem rozmów i spotkań jakie odbyłem jako Poseł RP,  w tym  z przedstawicielami władz samorządowych  Ciechocinka, Aleksandrowa Kujawskiego, Torunia oraz przedsiębiorcami branży turystycznej i sanatoryjnej  chciałbym, na ręce Pana Marszałka, złożyć postulat reaktywowania połączenia kolejowego Toruń – Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek.

 Panie Marszałku!

Toruń to powszechnie znana  perła gotyku, miasto  wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta agenda ONZ wyróżnia obiekty, które stanowią wspólne dobro ludzkości i posiadają „najwyższą powszechną wartość". Dodatkowo muszą one spełniać przynajmniej jeden z dziesięciu kryteriów, np. reprezentują „arcydzieło ludzkiego geniuszu twórczego" lub przedstawiają „ważną wymianę ludzkich wartości na przestrzeni dziejów". Toruń spełnia aż dwa kryteria: "obiekty wpłynęły na dalszy rozwój architektury" i  "obiekty stanowią wybitne dzieło ilustrujące okres historyczny". Pomimo to, w ocenie większości przewodników, przy wysokiej intensywności zwiedzania głównych obiektów toruńskiej,  zwiedzanie starówki toruńskiej zajmuje dwa, góra dwa i pół dnia. Stąd od lat powtarzany postulat,  poszerzenia oferty, aby ściągnąć turystów zwiedzających nasz kraj w ramach tzw. „długich weekendów". Na trzy cztery dni w okresie majówki czy 15 sierpnia ewentualnie 11 listopada.  Wspaniałym połączeniem,  zwiedzania miasta, w którym „gotyk jest na dotyk",  byłby jednodniowy wypad do perły polskich uzdrowisk Ciechocinka. Słynne tężnie – unikatowe i największe w Europie konstrukcje drewniane do odparowywania wody z solanki, to ciekawostka sama w sobie.  Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Tę imponującą budowlę zna każdy Polak i Polska z stron szkolnych podręczników.  Ciechocinek to też niepowtarzalna architektura uzdrowiskowa  carskiej Rosji,  bliźniacze obiekty można zobaczyć w innym uzdrowisku ówczesnego  Imperium Romanowych  na Kaukazie,  w Mineralnych Wodach. Tak w okresie II RP jaki w PRL Toruń połączony był z Ciechocinkiem tak koleją jak i rejsami statków wycieczkowych. Weekendowe wycieczki Torunian, na lody i spacer po parku zdrojowym w  Ciechocinku były ugruntowaną rozrywką. Warto do tego wrócić.

Również w druga stronę, kuracjusze Ciechocinka,  w którym znajduje się położony w centrum uzdrowiska, ciekawy architektonicznie XIX wieczny dworzec mogliby udawać się na jednodniowe wycieczki i zakupy do Torunia. Po drodze znajduje się dodatkowa ciekawostka, niezwykły dworzec kolejowy w Aleksandrowie Kujawskim z jego niebanalną historią i otoczeniem.  Wszak to tu  1879, na granicznym wówczas aleksandrowskim dworcu miało miejsce spotkanie cesarza Niemiec Wilhelma I i cara Rosji Aleksandra II.

Panie Marszałku,

Powstała w roku już 1867 linia kolejowa nr 245 łączy Ciechocinek z Aleksandrowem Kujawskim i ma dziś znaczenie czysto turystyczne. Linia była czynna do roku 2011 i wznowiona na krótko w roku 2014. Łączy się ona w Aleksandrowie Kujawskim z linią kolejową nr 18 Kutno–Piła. Co istotne do dyspozycji są, choć zaniedbane, ale czynne dworce kolejowe, w dobrym stanie torowisko oraz trakcja elektryczna. O znaczeniu linii  Ciechocinek Aleksandrów Kujawski świadczy fakt, że podczas budowy autostrady A1 specjalnie, niemałym wysiłkiem finansowym, wybudowano stosowny wiadukt kolejowy o wysokości pozwalającej na bezpieczny przebieg linii kolejowej z trakcją elektryczną..

Samorząd województwa jest gospodarzem i w ramach kompetencji organizuje i finansuje  przewozy regionalne.  Reaktywacja linii kolejowej i połączenia Ciechocinek Toruń to też kompetencja samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. W dobie świata po pandemii, branża turystyczna, która jest, co oceniam krytycznie, kluczową gałęzią gospodarki Torunia, wymaga pilnego wsparcia. Wsparcia wymaga też uzdrowisko Ciechocinek, oparte o lecznictwo sanatoryjne. Nie są to jednak odrębne problemy dla władz Torunia, Ciechocinka i leżącego pomiędzy nimi Aleksandrowa Kujawskiego. To problem regionalny i jako taki wymaga interwencji władz samorządu wojewódzkiego. Takim „instrumentem wsparcia", w ocenie samorządowców i mojej, byłoby przywrócenie połączenia kolejowego ze stacji Toruń Wschodni, przez stację Toruń Miasto , Aleksandrów Kujawsko do Ciechocinka. Wspólna promocja tego projektu, np. pod hasłem  „Toruń – Ciechocinek, wycieczka na długi weekend" niewątpliwie przyciągnęłaby nowych turystów oraz podniosła atrakcyjność wypoczynku sanatoryjnego w Ciechocinku.

Zgłaszam propozycję wspólnego spotkania przedstawicieli władz samorządowych Ciechocinka, Aleksandrowa Kujawskiego i Torunia z Panem Marszałkiem, w którym chciałby również wziąć udział, w celu przedyskutowania przedmiotowej propozycji. Ożywienie turystyczne regionu w dobie pandemii koronawirusa,  nie jest kwestią fanaberii, a dobrze rozumianą koniecznością.

 Z wyrazami szacunku

 Poseł na Sejm RP

Robert Kwiatkowski

Źródło: www.ddtorun.pl

 

(B.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (5)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE

Pozostałe komentarze

........................................

3 1

Wszystko ładnie i pięknie, tylko kto za to zapłaci......swego czasu poseł na sejm z lewicy Elżbieta Szparaga podejmowała usilne starania w celu reaktywowania basenu solankowego. I co z tego wyszło? Czy Ciechocinek może się cieszyć z uroków odzyskanego i pięknie odnowionego basenu solankowego?

23:05, 22.06.2020
Wyświetl odpowiedzi:2
Odpowiedz

Bon tonBon ton

0 0

To, że przed laty nie udało się byłej
posłance zrealizować planu uruchomienia linii klejowej
Toruń- Aleksandrów Kujawski-
-Ciechocinek nie znaczy, że nie uda
się Robertowi Kwiatkowskiemu.
Jedno jest bezsprzeczne ; dopiero
wspólne działanie ojców trzech miast
pod "dyrekcją" marszałka Całbeckiego
może może prznieść dłuuuugo
oczekiwany efekt.
Tego oczekują mieszkańcy regionu
i życzmy im OWOCNEGO EFEKTU.

15:54, 24.06.2020

........................................

0 0

Już widzę tych trzech tenorów pod batutą jednego, którzy ochoczo sypią pieniędzmi z budżetu.............aby pociąg jeździł do Torunia Wschodniego, a może i dalej: do Olsztyna, Bydgoszczy i Poznania oraz ....Pcimia..

20:49, 26.06.2020

RealistaRealista

1 0

Pytacie,kto zapłaci ? ........pani zapłaci,pan zapłaci,wszyscy zapłacą,bo na tej trasie nikt nie będzie chciał pociągiem jeździć,wszyscy wolą swoimi samochodami.

00:08, 24.06.2020
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ciechocinek.biz. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nieszawa w National Geographic Traveller

Będąc w Nieszawie miałem wrażenie , że to wymarłe miasteczko. Nie spotkałem tam człowieka . Gdzie są mieszkańcy Nieszawy ?

turysta

20:30, 2026-06-21

One way ticket z Bydgoszczy do Ciechocinka.

Ta godzina odjazdu z Bydgoszczy powinna być przed południem, aby na obiad i deser wyjechać do Ciechocinka a powrót ok 19.00 to miałoby sens w weekendy. A póki co to jest lipa....

Marco

23:54, 2026-06-19

Tleń zaprasza 20 czerwca. Lato z kajakami

Posłuchajcie audycji u Tomasza Drwala: 16.06.2026 @Tomasz Drwal POLAKÓW NA UKRAINIE ZABIERAJĄ Z ULICY NA FRONT. Państwo polskie ich PORZUCIŁO - Marcin Fijas https://youtu.be/pJEWzcRzbJQ Nie pozwólmy by polityczne prostytutki napuszczały nas na szarych Ukraińców. To są ludzie jak my. Lepsi i gorsi, prawdziwe skarby i zaplute szuje. Naród ukraiński został poddany największej jak dotychczas depopulacji a tak na prawdę planowemu przesiedleniu z zajmowanych terenów. Gdzie z 50 milionowego społeczeństwa zostało jakieś 25 milionów. Jak myślicie dla kogo to miejsce jest oczyszczane jak Strefa Gazy, Zachodni Brzeg i Liban? Dlaczego usrael nagle planuje budowę stałej bazy w Polsce? Po czyjej stronie staną gdy Polacy obudzą się z ręką w nocniku i wyjdą na ulice? Żołnierze amerykańscy będą się bezstronnie przyglądać czy będą bronić agresorów i okupantów z Bliskiego Wschodu jak w wojnie z Iranem? Ale przede wszystkim pomagajmy rodakom którzy tam na Ukrainie są prześladowani przez równie sprzedajne polityczne kurtyzany i ludność oczadzoną ich propagandą. Państwo polskie nie istnieje, to tylko wydmuszka rozdrapywana przez obce wpływy. Już dawno zostaliśmy przejęci tylko nie zostaliśmy oficjalnie podzieleni jak za zaborów. Dlatego tym ważniejsze jest by Polacy wspierali Polaków. Nie liczcie na te polityczne świnie przy korycie tylko sami dbajcie o siebie i w miarę możliwości pomagajcie sobie. To jest jedyna szansa by przetrwać jako naród. Wzajemna pomoc i nie dać się napuścić na siebie czy inne narodowości. Polacy są od wielu lat podzieleni właśnie dlatego by łatwiej nimi sterować i manipulować. Podobno jesteśmy inteligentni i zaradni. Nie dajmy się tym sprzedajnym szujom zmanipulować. Jeśli macie możliwość to udostępniajcie zbiórkę i pomagajcie: Pomoc Polakom na Ukrainie https://pomagam.pl/dwm9md

obudźcie się

13:25, 2026-06-19

Podwyżki w budżetówce. Rząd odkrył karty

To jest i tak bardzo duża podwyżka dla tych z budżetówki, bo mają zawsze wyrównanie od 1 stycznia br.

Polak

20:43, 2026-06-15

0%