Czy trudno jest poznać pracę w porcie. Jakie wakaty są poszukiwane

12:27, 14.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:27, 14.11.2022

Transport morski może być satysfakcjonującą karierą, która oferuje wiele możliwości rozwoju i doskonalenia. W branży morskiej można znaleźć różne zawody. Co więcej, podczas gdy praca na statku jest normą w przypadku większości prac morskich, istnieje również wiele opcji na lądzie. Ten artykuł zawiera wskazówki dotyczące najlepiej płatnych miejsc pracy w porcie morskim.

Przemysł morski rozwija się bardzo szybko, ale sam w sobie jest bardzo rozległa. Trudne warunki pracy i duża odpowiedzialność powodują dość wysokie zarobki. Dziś ogromna liczba osób chciałaby związać swoje życie z pracą w porcie morskim lub na statku. Przyjrzyjmy się więc niektórym z najbardziej poszukiwanych zawodów. Najlepszym sposobem na znalezienie takiej pracy jest przeszukanie internetu. Na przykład, jedną z opcji znalezienia pracy w porcie w Gdyni możesz znaleźć otwarte oferty na Jooble. Od razu widzimy dziesiątki wolnych miejsc. Najbardziej poszukiwane z nich:

  • Spedytor morski;
  • Agent Portowy;
  • Rozładunek kontenerów;
  • Pracownik magazynu;
  • Operator wózka widłowego
  • Operator dźwigu.

Spedytor morski

Transport kontenerowy, związany z importem i eksportem towarów, odbywa się w przeważającej części drogą morską. Spedycja to planowanie i organizacja transportu towarowego. Spedytor to osoba, która w imieniu zleceniodawcy planuje i przewozi towar zgodnie z umową.

Spedycja portowa – specyficzna część usług spedycyjnych związanych z operacjami portowymi z ładunkiem. Obejmuje pracę z:

  • Dokumentami;
  • Agentami linii żeglugowych;
  • Terminalami portowymi;
  • Organami celnymi i innymi organami regulacyjnymi w porcie.

Jakie są funkcje spedytora?

  1. Przygotowanie odpowiednich dokumentów towarzyszących;
  2. Opracowanie optymalnej trasy fizycznego transportu towarów;
  3. Kontrola załadunku i rozładunku ładunku z pojazdu;
  4. Rzetelna dostawa towarów „od drzwi do drzwi”;
  5. Udział w procedurach celnych na przejściach granicznych;
  6. Stały monitoring stanu ładunku i warunków transportu na całej trasie;
  7. Terminowe informowanie klienta o lokalizacji ładunku;
  8. Rozwiązanie wszystkich problemów, które pojawiają się podczas transportu ładunku od momentu jego otrzymania do dostawy do miejsca przeznaczenia i innych zadań.

Agent portowy

Pilnym problemem na obecnym etapie rozwoju biznesu morskiego jest redukcja kosztów transportu przy przewozie towarów eksportowo-importowych. Aby pomyślnie zakończyć rejs, statek potrzebuje szerokiej gamy usług nie tylko w samym porcie, ale także na długo przed przybyciem do portu, niektóre usługi są świadczone na statku nawet po jego wypłynięciu.

Agent portowy to, w najszerszym tego słowa znaczeniu, jest przedstawiciel armatora w porcie zawinięcia. Do jego obowiązków należy:

  • Przygotowanie i przyjęcie towaru do transportu;
  • Zapłata wszelkiego rodzaju ceł, opłat i innych faktur;
  • Utrzymanie statków pod względem sanitarnym i kwarantanny;
  • Organizacja, w razie potrzeby, naprawy statków;
  • Dostarczanie żywności i innych towarów konsumpcyjnych;
  • Przygotowywanie wszelkiego rodzaju dokumentów.

Rozładunek kontenerów

Ładownik to znany zawód, który nie wymaga żadnego wykształcenia i polega głównie na użyciu brutalnej siły fizycznej. Ładownik zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem przedmiotów. Noszenie dużych ciężarów, nawet w dobrej kondycji fizycznej, jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa i całego ciała. Dlatego taki zawód wymaga dbałości o zdrowie. Praca ta często wiąże się z użyciem sprzętu pomocniczego: na przykład haków, lin, kabli, wózków hydraulicznych.

Plusy

  • Możliwość znalezienia pracy bez doświadczenia i wykształcenia;
  • Możliwość zarobienia dobrych zarobków;
  • Praca fizyczna, która przy odpowiednim podejściu wzmacnia organizm.

Minusy

  • Brak możliwości rozwoju kariery.
  • Wysokie ryzyko urazów i chorób zawodowych

Operator wózka widłowego

Zawód operatora wózka widłowego jest we współczesnym świecie niezwykle poszukiwany. Operatorzy wózków widłowych zwykle pracują pod kierunkiem kierowników zaopatrzenia lub kierowników magazynu. Ładują ładunek na duże palety, które mają otwory na wózek widłowy, które mogą się wsunąć i pozostać na miejscu podczas podnoszenia i przenoszenia. Obowiązki operatora wózka widłowego obejmują między innymi:

  • Przygotowanie produktów i towarów do wysyłki oraz bezpieczny ruch ładunków na i ze statków;
  • Sprawdzanie wysyłki i odbioru partii produktów pod kątem uszkodzonych lub brakujących produktów;
  • Identyfikowanie i zgłaszanie kierownikowi ds. zapewnienia jakości wszelkich odstępstw od standardów jakości;
  • Porządne składowanie i porządkowanie ciężkich towarów lub materiałów w magazynie lub powierzchni magazynowej;

Plusy

  • Całoroczne zapotrzebowanie na zawód;
  • Wypłata wysokiego zysku.

Minusy

  • Musisz pracować przy każdej pogodzie na otwartym, zanieczyszczonym powietrzu;
  • Praca w stałej pozycji siedzącej;
  • Podczas pracy ładowarki powstają wibracje i hałas.

Operator dźwigu

Jedną z najlepiej opłacanych specjalności roboczych jest zawód operatora dźwigu. Niektórym praca operatora dźwigu może wydawać się prosta: cały czas siedzi w kabinie i nie wykonuje ciężkiej pracy fizycznej. Jednak taka praca ma swoje własne niuanse. Nie każdy będzie w stanie wykonać pracę operatora dźwigu z odpowiednią jakością. W tym celu musisz mieć:

  • Brak lęku wysokości;
  • Dobra reakcja, koordynacja i poczucie równowagi;
  • Wysoki poziom odpowiedzialności;
  • Wytrwałość, cierpliwość;
  • Koncentracja uwagi;
  • Stałe opanowanie i uważność;
  • Wytrzymałość;
  • Dobre zdrowie.

Obowiązki:

  •  Zarządza ruchem dźwigu i jego pracą;
  •  Kontroluje mocowanie przewożonych ładunków;
  •  Współdziała z procami;
  •  Przeprowadza inspekcje dźwigu.

Port morski to miejsce, w którym jest ogromna liczba wakatów do pracy. Wysokie zarobki i perspektywy kariery przyciągają do pracy zarówno doświadczonego specjalistę, jak i nowicjusza bez doświadczenia zawodowego. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci nauczyć się czegoś nowego o pracy w porcie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%