Jak poinformował rzecznik KGP, od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa, policja prawie 18 milionów razy sprawdzała osoby skierowane na kwarantannę. Ciarka dodał, że ostatniej doby funkcjonariusze sprawdzili ponad 195,5 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ponad 600 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.
Od początku epidemii za brak maseczki Policja wystawiła 176,2 tys. pouczeń, prawie 22 tys. mandatów i 7780 wniosków o ukaranie do sądu - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka. Ostatniej doby było 3100 pouczeń, ponad 1 tys. mandatów i 180 wniosków do sądu.
Przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł. Jak podkreślił, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Inspektor Sanitarny może wymierzyć karę pieniężna w wysokości od 5 do 30 tys. zł.
Według danych policji, 633 policjantów zarażonych wirusem wyzdrowiało. Od początku działań ok. 8900 było na kwarantannie. Obecnie jest ich ok. 1420 funkcjonariuszy. Ciarka przy tej okazji zaapelował, aby nie oszukiwać policjantów. "To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki" - podkreślił.
Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 176,2 tys. osób, ponad 21820 ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7780 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu" - podał. "Ostatniej doby pouczyliśmy ponad 3100 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1000 osób, a w ponad 180 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - dodał rzecznik.
Jak wyjaśnił, policjanci w pierwszej kolejności zawsze apelują o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informują i przekazują komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych.
Ciarka podał, że ostatniej doby funkcjonariusze skontrolowali 5 tys. środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji to już ponad 126 tys. kontroli.
Dodał, że od początku działań skontrolowano również ponad 250 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki. Przypomniał, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek.
Od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji Jarosław Szymczyk już we wtorek ogłosili politykę "zero tolerancji". Zapowiedziano m.in., że z obowiązku zakrywania ust i nosa - przy pomocy np. maseczki, części odzieży czy przyłbicy - będą zwolnione osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.
Od 15 października, od godz. 10 do 12 w sklepach i aptekach obowiązywać będą godziny dla seniorów. Natomiast od 17 października, wejdzie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych, m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej. Uczestnicy przyjęć okolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stole. (PAP)
autorzy: Longina Grzegórska-Szpyt, Bartłomiej Figaj
lgs/ bf/ robs/
Od redakcji: przypominamy również, że wprowadzono zakaz udostępniania powierzchni do tańca w zakładach gastronomicznych. Koniec z tańcami i fajfami dla kuracjuszy, przynajmniej na papierze, zobaczymy jak będzie w praktyce.
Anioł Stróż11:21, 12.10.2020
Kuracjusze zrozumieliście ? KONIEC BUNGA-BUNGA !
Pozostałe komentarze
nie dajcie się zastr16:09, 12.10.2020
nie przyjmujcie mandatów to nielegalne !!!!!!!!!!!
jeszcze 2 miesiace temu premier Morawiecki mówił
że nie ma koronawirusa nie bójcie się
idzcie na wybory,głosujcie
wirus już nie wróci!!!!!!!!!!!!
on już odszedł ...
a teraz co ,bo szykują się strajki to zaczynają straszyć zwykłych obywateli
cwany kaczor
ja już nie chcę 500 plus
zapamietamy to DUDA ledwo wygrał ostatnio
ale to był nasz błąd
następnym razem będzie inaczej
nie będzie powtorki z rozrywki!!!!!!!!!!!!!!!
tak się szanuje obywateli?:!!!!!!!!!!!!!!
kolega Zdzichu z C-K14:08, 13.10.2020
NAPIJ SIĘ " MELISKI" NA USPOKOJENIE I JUŻ NIE PŁACZ ........
Wojciech09:23, 16.10.2020
Polecam program ALARM z dn. 13.10 (można wyguglować) o tym, jak Teatralna i Stodoła stosują się do zasad anty-COVID-19 w związku z tym, że Ciechocinek znalazł się w czerwonej strefie.
Właściciele Teatralnej i Stodoły (jak pokazano w programie) mają w d...e przepisy. Obecnie policja cię złapie bez maski, to może wlepić do 500zł mandatu. A tamte cwaniaki z tych dancbud mają gdzieś te przepisy i nikt jakoś ich nie karze. A gdzie SANEPID z Aleksandrowa Kuj.???? Dlaczego nie nałożono na tych cwaniaków kary do 30 000 zł??????? Ta mafia jest bezkarna, wszystkie służby mają w kieszeni. Pokazana pani aspirant z policji (Marta) strasznie bojaźliwie się wypowiadała na ten temat. Widać, że komendant policji z Aleksandrowa ma zakaz interweniowania w tych knajpach. To samo Sanepid. Pamiętam 2 lata temu zamówiłem 2 x 50ml wódki w barze na zewnątrz w Zdrojowej. I poprosiłem paragon. Ależ było zamieszanie. Przyszedł sam właściciel ! Uparłem się, że jak nie dostanę paragonu, to zgłoszę to do PIH i innych instytucji. Po wielu naradach wreszcie dali mi paragon. A wiecie co było na nim napisane??? PIWO !!! nie wódka !! Czyli handlowali wódką bez koncesji !!! I tak było cały czas. Bezkarnie, bo żadne służby nie zaglądają do knajp w Ciechocinku. Czyżby Miasto-Państwo??? Z własnym prawem???? Baaaardzo ciekawe.
Burmistrz Dzierżewicz rżnie głupa, że on nic nie wie, że ubolewa itd itp.
A w Stodole dzień po katastrofie pod Smoleńskiem, kiedy ogłoszono 3-dniową Żałobę Narodową, w Stodole jakby nigdy nic zabawa szła na całego (wiem, bo wtedy tam byłem).
Cwaniaki ze Stodoły dzierżawią tę dancbudę od miasta juz chyba 30 lat. A burmistrz Leszek nadal rżnie głupa i udaje, że to nie on, że to "Jacenty"......
Jacek12:14, 16.10.2020
W pełni się zgadzam z poprzednim wpisem.
Niech się policja w Ciechocinku weźmie za właścicieli restauracji z dancingami, którzy w czerwonej strefie organizują potańcówki. Niech Sanepid przywali im po 30 000 zł kary, to się zastanowią.
Jak dotąd policja w Ciechocinku ścigała (i ściga) gości, którzy popijali coś-tam na ławkach w parku. To był (i jest) ich główny cel i modus pracy.
Po co się narażać mafii, prawda Panie Komendancie Powiatowy Policji???
liana08:28, 17.10.2020
Ponadto p.Dzierzewicz powinien byc scigany za "wspaniale"inwestycje w Ciechocinku,m.in.za koryta betonowe przy tezniach oraz przeksztalcenie ul.Zdrojowej na Straganowa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ciechocinek.biz. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Nieszawa w National Geographic Traveller
Będąc w Nieszawie miałem wrażenie , że to wymarłe miasteczko. Nie spotkałem tam człowieka . Gdzie są mieszkańcy Nieszawy ?
turysta
20:30, 2026-06-21
One way ticket z Bydgoszczy do Ciechocinka.
Ta godzina odjazdu z Bydgoszczy powinna być przed południem, aby na obiad i deser wyjechać do Ciechocinka a powrót ok 19.00 to miałoby sens w weekendy. A póki co to jest lipa....
Marco
23:54, 2026-06-19
Tleń zaprasza 20 czerwca. Lato z kajakami
Posłuchajcie audycji u Tomasza Drwala: 16.06.2026 @Tomasz Drwal POLAKÓW NA UKRAINIE ZABIERAJĄ Z ULICY NA FRONT. Państwo polskie ich PORZUCIŁO - Marcin Fijas https://youtu.be/pJEWzcRzbJQ Nie pozwólmy by polityczne prostytutki napuszczały nas na szarych Ukraińców. To są ludzie jak my. Lepsi i gorsi, prawdziwe skarby i zaplute szuje. Naród ukraiński został poddany największej jak dotychczas depopulacji a tak na prawdę planowemu przesiedleniu z zajmowanych terenów. Gdzie z 50 milionowego społeczeństwa zostało jakieś 25 milionów. Jak myślicie dla kogo to miejsce jest oczyszczane jak Strefa Gazy, Zachodni Brzeg i Liban? Dlaczego usrael nagle planuje budowę stałej bazy w Polsce? Po czyjej stronie staną gdy Polacy obudzą się z ręką w nocniku i wyjdą na ulice? Żołnierze amerykańscy będą się bezstronnie przyglądać czy będą bronić agresorów i okupantów z Bliskiego Wschodu jak w wojnie z Iranem? Ale przede wszystkim pomagajmy rodakom którzy tam na Ukrainie są prześladowani przez równie sprzedajne polityczne kurtyzany i ludność oczadzoną ich propagandą. Państwo polskie nie istnieje, to tylko wydmuszka rozdrapywana przez obce wpływy. Już dawno zostaliśmy przejęci tylko nie zostaliśmy oficjalnie podzieleni jak za zaborów. Dlatego tym ważniejsze jest by Polacy wspierali Polaków. Nie liczcie na te polityczne świnie przy korycie tylko sami dbajcie o siebie i w miarę możliwości pomagajcie sobie. To jest jedyna szansa by przetrwać jako naród. Wzajemna pomoc i nie dać się napuścić na siebie czy inne narodowości. Polacy są od wielu lat podzieleni właśnie dlatego by łatwiej nimi sterować i manipulować. Podobno jesteśmy inteligentni i zaradni. Nie dajmy się tym sprzedajnym szujom zmanipulować. Jeśli macie możliwość to udostępniajcie zbiórkę i pomagajcie: Pomoc Polakom na Ukrainie https://pomagam.pl/dwm9md
obudźcie się
13:25, 2026-06-19
Podwyżki w budżetówce. Rząd odkrył karty
To jest i tak bardzo duża podwyżka dla tych z budżetówki, bo mają zawsze wyrównanie od 1 stycznia br.
Polak
20:43, 2026-06-15