Zdrowie

Zamknij

Dodaj komentarz

Powsinoga rozmawia z ekspertką o tym, jakie obuwie włożyć na balety w plenerze

Michał Tadeusz Gajewski vel Powsinoga Michał Tadeusz Gajewski vel Powsinoga 18:00, 03.07.2025 Aktualizacja: 20:02, 04.03.2026
2 Rozmowa: Jakie obuwie najlepsze na szachowy dansing? Paulina Karkosik

Ciechocińskie „Szachy” – charakterystyczny plac z ogromną szachownicą, to dziś jedno z najbardziej rozpoznawalnych, jak i też wzbudzających kontrowersje miejsc do tańca pod chmurką. Jednak miłośnicy pląsania nie ograniczają się tylko do tej "areny" – "uprawiają balet" tam, gdzie akurat poniesie ich muzyka: na deptaku, przy fontannie czy w cieniu tężni. W tym materiale nie będzie dyskusji o gustach muzycznych, innym razem.

::addons{"type":"we-were-first"}

::news{"type":"see-also","item":"13829"}

O wyzwaniach dla tańcerzy w przestrzeni miejskiej, wyborze odpowiednich butów i tanecznych trendach w uzdrowiskowym Ciechocinku rozmawiam z Pauliną Karkosik, właścicielką SWAY Studio Tańca & Pole Dance w Ciechocinku i Toruniu.

Michał Powsinoga Gajewski: Czy na ciechocińskim deptaku obowiązuje specjalny dress code taneczny, np. lakierki z bieżnikiem „all terrain”?

Paulina Karkosik: Najważniejsze jest obuwie, które nie narazi tancerzy na kontuzje – na przykład sandałki u Pań, w których łatwo o zwichnięcie kostki, zdecydowanie odradzam. Warto postawić na buty z grubszą podeszwą, które zaamortyzują twardą nawierzchnię i oszczędzą nasze stawy.

-  Jakie buty taneczne poleca się do partii walca na polbruku? Czy zamszowa podeszwa wytrzyma kontakt z miejską kostką, czy raczej zamieni się w zamszową legendę?

Paulina: Tutaj zdecydowanie polecam buty sportowe – zamszowe podeszwy są przeznaczone do użytku wewnętrznego i nie przetrwają kontaktu z miejskim brukiem.

- Czy w ofercie "Sway" znajdę kurs „tanga na asfalcie” a w nim na przykład elementy slalomu między szachownicą a gołębiami?

Paulina: Jeszcze nie mamy takiego kursu, ale rzeczywiście jednym z najtrudniejszych aspektów tańca jest zachowanie odpowiednich kierunków ruchu. Na potańcówkach często widzimy pary wpadające na siebie, podczas gdy na turniejach – mimo zaawansowanych choreografii – tego nie ma. To efekt dobrej komunikacji w parze i znajomości zasad poruszania się po parkiecie.

- Ciekawe co lepsze... Na ciechocińskim Deptaku Sław lepiej sprawdzą się szpilki z kolcami (wersja „szach-mat”) czy raczej sneakersy z amortyzacją?

Paulina: Jeśli Panie chcą tańczyć w szpilkach, najbezpieczniejsze będą modele z usztywnioną kostką. Warto poćwiczyć obroty na przedniej części stopy – to ograniczy ryzyko kontuzji i pozwoli zachować obcasy w dobrym stanie.

::news{"type":"see-also","item":"13701"}

-  Zastanawiam się, czy może już jakieś urzędy wydają specjalne certyfikaty na buty do tańca miejskiego?

Paulina: Najlepszym certyfikatem są umiejętności zdobyte w naszym studio – lepsza technika to mniej kontuzji!

- Jakie są zalecane techniki czyszczenia butów tanecznych po spontanicznym paso doble na ciechocińskim chodniku? Czy szczotka do łosiówki wystarczy, czy raczej polecacie myjkę ciśnieniową?

Paulina: Profesjonalne buty z zamszową podeszwą czyścimy specjalną, ostrą szczotką – to wystarczy, by usunąć piasek i kurz.

::news{"type":"see-also","item":"13635"}

- A w razie "niepogody" i śliskiej nawierzchni, to lepiej zatańczyć fokstrota, czy raczej wybrać bezpieczne „kroki boczne” w stylu „szachowego gambitu”?

Paulina: W deszczu polecamy stepowanie z parasolką, inspirowane Gene’em Kellym!

- A gdyby tak ktoś odważył się wprowadzić do swojej oferty buty taneczne z wymienną podeszwą: parkiet/zebra/asfalt?

Paulina: To ciekawy pomysł, ale nadal uważamy, że najważniejsze są umiejętności, nie sprzęt.

::news{"type":"see-also","item":"13823"}

- Taniec w plenerze wymaga dodatkowego ubezpieczenia od obtarć i nieoczekiwanych spotkań z pionkiem szachowym w rozmiarze XXL?

Paulina: Tak, a także ubezpieczenia od latających łokci i wyrwanych barków, gdy partner zbyt mocno wczuje się w muzykę!

- Na ciechocińskich, typowych parkietach jak choćby "Stodoła" czy "Tęcza", co powinno dominować? Klasyczny walc (nie mylić z walcem drogowym), czy raczej lepiej postawić na freestyle, żeby nie przeszkadzać innym uczestnikom zabawy?

Paulina: Najważniejsze to pozostać w rytmie – wtedy wszystko się uda!

- Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na parkiecie – tym miejskim i tym zupełnie nieformalnym!

::news{"type":"see-also","item":"13588"}

Ciechocinek tańcem stoi – nie tylko na słynnych „Szachach”, ale wszędzie tam, gdzie rozbrzmiewa muzyka i jest miejsce na odrobinę swobody.

Bez względu na to, czy wybierzesz wygodne sneakersy z płozą, eleganckie szpilki czy po prostu tańczysz boso na trawie, najważniejsze to czerpać radość z ruchu i pozwolić sobie na spontaniczność.

W uzdrowiskowym klimacie Ciechocinka taniec to nie tylko forma aktywności, ale sposób na życie i integrację.

::addons{"type":"only-here"}

::news{"type":"see-also","item":"14323"}

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

WYRÓŻNIONE KOMENTARZE

abcabc

0 0

w kierpcach to możesz u siebie skakać tu sie tańczy

12:03, 06.03.2026


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ciechocinek.biz. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nieszawa w National Geographic Traveller

Będąc w Nieszawie miałem wrażenie , że to wymarłe miasteczko. Nie spotkałem tam człowieka . Gdzie są mieszkańcy Nieszawy ?

turysta

20:30, 2026-06-21

One way ticket z Bydgoszczy do Ciechocinka.

Ta godzina odjazdu z Bydgoszczy powinna być przed południem, aby na obiad i deser wyjechać do Ciechocinka a powrót ok 19.00 to miałoby sens w weekendy. A póki co to jest lipa....

Marco

23:54, 2026-06-19

Tleń zaprasza 20 czerwca. Lato z kajakami

Posłuchajcie audycji u Tomasza Drwala: 16.06.2026 @Tomasz Drwal POLAKÓW NA UKRAINIE ZABIERAJĄ Z ULICY NA FRONT. Państwo polskie ich PORZUCIŁO - Marcin Fijas https://youtu.be/pJEWzcRzbJQ Nie pozwólmy by polityczne prostytutki napuszczały nas na szarych Ukraińców. To są ludzie jak my. Lepsi i gorsi, prawdziwe skarby i zaplute szuje. Naród ukraiński został poddany największej jak dotychczas depopulacji a tak na prawdę planowemu przesiedleniu z zajmowanych terenów. Gdzie z 50 milionowego społeczeństwa zostało jakieś 25 milionów. Jak myślicie dla kogo to miejsce jest oczyszczane jak Strefa Gazy, Zachodni Brzeg i Liban? Dlaczego usrael nagle planuje budowę stałej bazy w Polsce? Po czyjej stronie staną gdy Polacy obudzą się z ręką w nocniku i wyjdą na ulice? Żołnierze amerykańscy będą się bezstronnie przyglądać czy będą bronić agresorów i okupantów z Bliskiego Wschodu jak w wojnie z Iranem? Ale przede wszystkim pomagajmy rodakom którzy tam na Ukrainie są prześladowani przez równie sprzedajne polityczne kurtyzany i ludność oczadzoną ich propagandą. Państwo polskie nie istnieje, to tylko wydmuszka rozdrapywana przez obce wpływy. Już dawno zostaliśmy przejęci tylko nie zostaliśmy oficjalnie podzieleni jak za zaborów. Dlatego tym ważniejsze jest by Polacy wspierali Polaków. Nie liczcie na te polityczne świnie przy korycie tylko sami dbajcie o siebie i w miarę możliwości pomagajcie sobie. To jest jedyna szansa by przetrwać jako naród. Wzajemna pomoc i nie dać się napuścić na siebie czy inne narodowości. Polacy są od wielu lat podzieleni właśnie dlatego by łatwiej nimi sterować i manipulować. Podobno jesteśmy inteligentni i zaradni. Nie dajmy się tym sprzedajnym szujom zmanipulować. Jeśli macie możliwość to udostępniajcie zbiórkę i pomagajcie: Pomoc Polakom na Ukrainie https://pomagam.pl/dwm9md

obudźcie się

13:25, 2026-06-19

Podwyżki w budżetówce. Rząd odkrył karty

To jest i tak bardzo duża podwyżka dla tych z budżetówki, bo mają zawsze wyrównanie od 1 stycznia br.

Polak

20:43, 2026-06-15

0%